עצות לאימון בבית

4 עצות לשיפור יכולות הלמידה והנגינה בזמן האימון:

  1. להיות מאורגן בעבודה     

בד"כ המוסיקה בנויה מפראזות כשכל פראזה מתחלקת (לרוב) לארבעה משפטים. קבוצה של ארבעה משפטים היא קבוצת עבודה בה אני מתרכז, מנגן כל משפט בנפרד שלוש פעמים ברצף, עוצר, בודק, מבין ומוצא פתרון לכל בעיה טכנית, נותן משמעות מוסיקאלית לכל תו. בהמשך מחבר את ארבעת המשפטים לפראזה שלמה. אני לא מנגן את כל היצירה מההתחלה ועד הסוף אלא מתחיל ישר מקבוצת העבודה.

אם החלוקה למשפטים לא ברורה לי אני יכול להתרכז בעבודה על שורה, שתיים, שלוש.

  1. כל אימון צריך להבין לפחות משהו חדש אחד  

כשלומדים קטע חדש צריכים להבין הרבה דברים: את התווים, את הקצב, את האצבועים. לאחר שמבינים את התווים והקטע פחות או יותר זורם יש הרבה תובנות נוספות שיכולות לקדם אותנו: איך אנגן את התו הבא כך שישמע יותר ברור, יותר יפה, יותר קל.

אני יכול להחליט שתו מסוים צריך לנגן ב"פורטה" (חזק) ולמחרת לשנות את הדעה ולהבין  ש"פינו" (שקט) נשמע יותר טוב, בכל מקרה אני לא נשאר אדיש ויש לי יחס מיוחד לאותו התו. אפשר לדמיין שאת המשפט המוסיקאלי המסוים אומר איש עצבני וכועס, ובמחשבה שנייה אולי איש עצוב ומיואש. דוגמה נוספת, אפשר לבחור לנגן מהלך מסוים על מיתר ראשון ולמחרת להחליט שבמיתר שני זה נשמע יותר טוב. ועוד דוגמה: אני יכול לנגן מהלך קשה ליד שמאל (מעבר של אקורד עם גשר לאקורד עם גשר במקום אחר בגיטרה) מהלך שגורם לכאבים ביד, ואחרי כמה ימים של חיפוש לגלות שאם תוך כדי המעבר אני מרפה את היד ועוזב את הצוואר המהלך עובד יותר טוב וכבר לא כואב.

  1. תרגילים ו"חקר הידיים"

כשיש טכניקה יותר טובה הנגינה יותר קלה, לדוגמה: שחיין בברכה שישחה עם תנועות יותר גדולות ישחה יותר מהר. ודוגמה מהגיטרה: אצבעות יד שמאל מקופלות ומופנות לצוואר יהיו תמיד יותר נגישות ומוכנות לנגינה, לעומת זאת אצבעות ישרות ולא מופנות לצוואר יצטרכו כל פעם מחדש לעבור דרך ארוכה עד שיגיעו למקום הנכון בגיטרה.

תרגילים טכניים נותנים לנו אפשרות להתרכז רק בידיים מבלי שצריך להתעסק בלימוד תווים. יש המון סוגים של תרגילים: סולמות, ארפז'ים, תרגילי לגטו ועוד, מומלץ להתחיל את האימון ברבע שעה של תרגילים. כמו ספורטאים שעושים כושר.

הערה חשובה: מה שמקדם אותנו זה שיפור היכולות הטכניות, וזה קורה רק בעבודה איטית.  נגינה מהירה היא תוצאה של שימוש נכון בידיים, מכונית ספורט חדישה נוסעת הרבה יותר מהר ממכונית פרטית ישנה וזה בגלל שהמנוע שלה הרבה יותר מתקדם, לא יעזור כמה נלחץ חזק על דוושת הגז במכונית הישנה. לכן אנחנו צריכים לעבוד על שיפור המנוע שלנו ולא לאמץ את המנוע הישן בלי לפתח אותו.

  1. לשחק עם היצירה

ברגע שאני יודע כבר קטע בעל פה ומבין אותו, אני מתחיל לשנות אותו, לשחק איתו ולבלבל אותו, לדוגמה: מנגן רק את המנגינה, רק את הבאס, מנגן את הליווי ושר את המנגינה. משנה למנגינה את הקצב, משנה את האצבוע, מנגן רק חזק או רק שקט, מנגן את המנגינה בעצבות או דווקא בהתלהבות. ברגע שהתגברתי על הבלבול התקדמתי עוד קצת.

 

שיתוף:

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp
דילוג לתוכן